Рөстәм Миңнеханов: Төркия Палаталар һәм товар биржалары берлеге Татарстан-Төркия багланышларын ныгытуга ярдәм итә

2021 елның 24 июне, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Төркия Палаталар һәм товар биржалары берлеге (TOBB) президенты Рифат Хисарҗиклыоглу белән очрашты.

«Кичә Истанбулда бик файдалы эш көне булды. Безнең делегация Әнкарада да уңышлы эшләячәгенә ышанам», - диде ТР Президенты сәламләү сүзендә.

«Сезне үзебездә кабул итү безнең өчен зур дәрәҗә. Сезнең визитлар безгә яңа уртак проектларны үстерү өчен ихтыяр көчен арттыра», - дип мөрәҗәгать итте Берлек башлыгы Рөстәм Миңнехановка.

Ул хәбәр иткәнчә, Татарстан Сәүдә-сәнәгать палатасы һәм Төркия Палаталар һәм товар биржалары берлеге ике якның предприятиеләрен берләштерү өчен уртак Төркия-Татарстан палатасын төзергә килештеләр.

«Безнең компанияләр Россиядә һәм Төркиядә генә эшләргә тиеш түгел. Бүген киңрәк карарга, уртак предприятиеләр булдырырга һәм башка халыкара базарларга чыгарга кирәк», - дип белдерде Рөстәм Миңнеханов.

Очрашу барышында Татарстан Республикасы Президенты Төркия Палаталар һәм сәүдә биржалары берлегенең Татарстан-Төркия багланышларын ныгытуда аерым ролен билгеләп үтте.

Төркиянең Палаталар һәм товар биржалары берлеге (товар) – Төркиянең Хөкүмәт органнарында хосусый сектор мәнфәгатьләрен яклаучы иң эре хөкүмәтнеке булмаган оешма. Оешма Төркия сәнәгатьчеләренә һәм эшкуарларына аларның тышкы икътисадый һәм сәүдә эшчәнлеген үстерүдә ярдәм итә.